Pralesy ostrova Borneo

14. března 2018 v 18:33 | Sunflower |  Lepší svět
Když už se můj blog stal "blogem dne" (což nevím, jak a proč se stalo, ale strašně mě to potěšilo), chtěla bych maličko zvýšenou návštěvnost využít k dalšímu projektu pro lepší svět.


Tentokrát jde o všechno, o přírodu, zvířata, ale dokonce i o nevinné lidi.
Ostrov Borneo je třetím největším ostrovem na světě a jsem si jistá, že téměř každý z vás ho minimálně podle jména zná. Myslím, že někteří z vás zajisté i ví, že deštné pralesy nacházející se na tomto ostrově tvoří zhruba desetinu všech zbývajících tropických pralesů na světě, což, ač se to možná nezdá, je hodně. Jejich rozloha je kolem 10 miliónů kilometrů čtverečných, jen pro představu, jak velké jsou. Pralesy jsou domovem strašné spousty zvířat, od orangutanů přes různé ptáky a ryby až po například tygra sumaterského, který je ohrožený a ve volné přírodě jich je pouze několik set kusů.
Pralesy se ale kácí a tím lidé těmto zvířatům berou jejich domovy a často i životy.
Vědci, kteří na Borneu 16 let studovali orangutany, přišli s tím, že během této doby zemřelo přes 100 tisíc těchto primátů. Ze značné části je to důsledkem kácení, ale jsou i případy, kdy je přímo zabíjejí lidé a to proto, že orangutani, vyhnáni ze svého domova, se uchylují na farmy kvůli potravě a farmáři je střílí. Dokonce se našel jeden orangutan s neuvěřitelnými 130 broky v těle.
Kácení ale značně ubližuje i samotným lidem.
Toxický kouř ze zapálených pralesů a rašelinišť má každý rok na svědomí kolem 100 tisíc lidských životů a další končí s vážnými zdravotními problémy v nemocních.
A proč to všechno? Hlavním důvodem je palmový olej. A teď se sami sebe zeptejte, stejně, jako se ptám já, zda to za to stojí. Proč? Proč zabíjet statisíce živočichů a lidí pro něco, bez čeho se lidstvo obejde? Osobně mi to nejde přes rozum, nedokážu pochopit, jak lidé mohou upřednostňovat byznys před živými tvory.
My ale máme šanci to změnit. Minimálně se o to můžeme pokusit. V první řadě můžeme přestat kupovat vše s obsahem palmového oleje. Mnoho lidí si myslí, že se nachází pouze v potravinách, ale není tomu tak, najdeme ho například i v některých svíčkách. Na trhu je strašná spousta alternativ, kvůli kterým nikdo nemusel přijít o domov ani o život. V druhé řadě i na toto existuje petice. Opět je to projekt GreenPeace. Podepsat petici můžete ZDE. Zastavme to už. Ta čísla mrtvých živočichů i lidí jsou enormní. Nestojí to za to. Každý jeden člověk, který se pokusí něco změnit, je obrovskou výhrou pro celé lidstvo, pro přírodu i pro celý zvířecí svět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama